Dla hodowców i handlowców najważniejszy jest konsument i jego wybór.
Kupując karpie z lodu, ryby mrożone lub w płatach, ograniczysz niepotrzebne cierpienie tych zwierząt.
Wybierając karpie z polskich hodowli wesprzesz lokalnych producentów.
Proponując taką formę zakupu karpia znajomym i krewnym, możesz skutecznie promować edukację ekokonsumencką.
Nie zabijaj ryb samodzielnie w domu – to podwójny stres: dla nich, dla Ciebie i Twojej rodziny; nie przekazuj tego zwyczaju najmłodszym.
Masz wpływ na sposób sprzedaży i transportu karpi,
możesz zmniejszyć cierpienie i stres ryb.
Nie zgadzaj się na pakowanie żywych ryb w folię (bez wody duszą się i giną w męczarniach), na publiczne zabijanie ryb (powinno się ono odbywać poza wzrokiem klientów, przez osoby do tego przeszkolone), na przetrzymywanie i upychanie ryb w zbyt małych pojemnikach (rybom powinno się zapewnić odpowiednie warunki).
Interweniuj wykorzystując odpowiedzialne służby. O przypadku łamania praw zwierząt możesz zawiadomić pisemnie Powiatowy Inspektorat Weterynarii, policję, straż miejską lub Państwową Inspekcję Handlową – pobierz wzory pism.
Zgłoś
łamanie
prawa
Zgłoś
potrzebę
kontroli
Jeśli jesteś handlowcem nie ignoruj uwag konsumentów odnośnie warunków i sposobów sprzedaży karpi – bądź nowoczesny i otwarty!
Jeśli jesteś nauczycielem zainteresuj tematem swoich uczniów, aby od najmłodszych lat kształtować wśród nich pozytywne postawy wobec zwierząt. Dzieci mogą mieć także wpływ na decyzje konsumenckie swoich rodziców.